Marta Žuvić Butorac: Znanost dopire do onih mjesta u čovjeku do kojih kapital ne može

Od   /  17. studenoga 2010.  /  Nema komentara

Dr.sc. Marta Žuvić Butorac, predsjednica je Udruge “Zlatni rez” koja je osnovana prije šest godina, sa svrhom da formalno okupi grupu do tada neformalno djelujućih visokoobrazovanih stručnjaka i znanstvenika, aktivno uključenih u problematiku odgoja i obrazovanja te u aktivnosti popularizacije znanosti i znanstvenih postignuća.

Brojni su projekti koje udruga izvodi, a među najznačajnijima iz područja odgoja i obrazovanja ističem trogodišnji projekt “Razvoj prirodoznanstvene i matematičke pismenosti aktivnim učenjem”, sa izvedenih 70 radionica aktivnog učenja matematike i fizike i objavljenom knjigom, priručnikom za nastavnike. Treba istaknuti i projekte popularizacije znanosti, od izložbe “Fizika u javnim prostorima”, preko znanstveno-popularnih radio emisija “Baltazar”, koje se svake nedjelje ujutro emitiraju na Radio Rijeci, a objavljujemo ih i na CD-u. Udruga je bila i organizatorom europske konferencije edukacijske fizike “GIREP EPEC 2007 Opatija”, na kojoj je bilo 330 znanstvenika i nastavnika iz 30ak zemalja svijeta, te predavača s najprestižnijih sveučilišta, uključujući i dobitnika Nobelove nagrade za fiziku 2006., prof. Georgea F. Smoota.

Cijeli intervju pročitajte na mrežnim stranicama Intervjua.

Oznake: , ,