Riječki izum oduševio svijet

Od   /  24. listopada 2010.  /  Nema komentara

Robert Blažić, dobitnik srebrne medalje na Sajmu inovacija u Londonu

Blažić ističe kako je izradio sam vlastiti diferencijal trkaćeg automobila jednostavno zato što nije imao novca za kupnju novog

Izradio sam vlastiti diferencijal trkaćeg automobila jednostavno zato što nisam imao novca za kupnju novog, kaže student riječkog Tehničkog fakulteta Robert Blažić o svojoj inovaciji, nagrađenoj srebrnom medaljom na 10. jubilarnom Britanskom sajmu inovacija u Londonu. Blažić je svoj diferencijal odlučio razviti za trkaći bolid RRCX, na čijoj konstrukciji osam studenata Tehničkog fakulteta, okupljeni u Riteh Racing Team, radi već pune dvije godine u sklopu natjecanja Formula Student. Smješteni u omanjoj rupi u kutu studijskih radionica, u koju doslovno jedva da stane sam bolid, jedinom prostoru kojeg su dobili od fakulteta, riječki su studenti razvili jurilicu od 90 konjskih snaga koja za puke tri i pol sekunde dostiže stotinu kilometara na sat. Rezultat usporediv s najboljim trkaćim automobilima na svijetu, Blažić i njegov tim u sastavu Igor Felc, Ivan Maglica, Velibor Vučković, Hrvoje Novak, Goran Tomac, Danijela Turk i Andrea Arbula postigli su utrošivši na tisuće sati mukotrpnog i iscrpljujućeg rada za računalom i u radionici.

Više u članku Novog lista.

Oznake: , , , , ,