Povećanje dostupnosti visokog obrazovanja kroz studentske potpore

Od   /  10. listopada 2014.  /  Komentari isključeni za Povećanje dostupnosti visokog obrazovanja kroz studentske potpore

U sklopu 10. jubilarnog Sajma stipendija i visokog obrazovanja, koji se održava 14. listopada u Zagrebu i 16. listopada u Rijeci, održat će se okrugli stol o tome kako Hrvatska planira poboljšati sustav studentskih potpora. Najnovija Strategija obrazovanja, znanosti i tehnologije RH planira značajno unaprijediti studentski standard do 2020., uz posebnu brigu za socijalnu dimenziju studiranja. To znači promjene u sustavu stipendiranja studenata, ali i u državnim potporama za smještaj i hranu. Financijske potpore bi trebale proširiti pristup i omogućiti svima uspješan završetak studija. Predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Rijeci iznijet će svoje stavove na okruglom stolu. Više informacija o Sajmu i okruglom stolu je dostupno na www.stipendije.info.

Prema rezultatima istraživanja EUROSTUDENT, godišnji troškovi studija u Hrvatskoj su visoki i u prosjeku iznose 31.500 HRK, uključujući troškove školarina i životne troškove. Sukladno nalazima istraživanja, studenti nižeg socioekonomskog statusa, studenti s djecom i studenti s invaliditetom imaju više poteškoća u pokrivanju ukupnih troškova studiranja u odnosu na ostale grupe studenata. Nameće se pitanje kako urediti sustav studentskih potpora temeljen na kriteriju potrebe (npr. socioekonomskog statusa ii drugih kriterija za ranjive skupine) te kako na temelju tog kriterija utvrditi visinu i vrstu potpore.

Na okruglom stolu Sajma pod nazivom „Povećanje dostupnosti visokog obrazovanja kroz studentske potpore – ostvarivanje cilja iz nove Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije RH“ govornici i sudionici će raspravljati o ulozi direktnih (stipendije, zajmovi) i indirektnih (subvencije) potpora u povećanju dostupnosti visokoga obrazovanja, kao i mogućim smjerovima reforme sustava studentskih potpora u svijetlu nove Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije Republike Hrvatske. Sugovornici na okruglom stolu Sajma bit će predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, predstavnici glavnih partnera Sajma, a to su Sveučilište u Zagrebu i Sveučilište u Rijeci, studentskih organizacija i Instituta za razvoj obrazovanja. Cjeloviti program Sajma dostupan je ovdje: http://www.stipendije.info/hr/sajam/program.

Osim okruglog stola, na Sajmu će također biti predstavljeni brojni programi stipendiranja za studij u Hrvatskoj i inozemstvu, uključujući i posebne programe stipendiranja za ranjive skupine studenata.

Organizaciju ovogodišnjeg Sajma su omogućile potpore brojnih partnera: Francusko veleposlanstvo (Zemlja partner), Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Zagrebu (glavni partneri), Dukat mliječna industrija d.d. (Zlatni sponzor), RIT Croatia, UniWorld (srebrni sponzori), Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Agencija za mobilnost i programe Europske unije te Grad Rijeka (donatori i pokrovitelji).

Oznake:


RSS  |  Facebook

„Tematska mreža za cjeloživotno obrazovanje dostupno svima“ (TEMCO) projekt je koji je pridonio rješavanju problema nekoordiniranog djelovanja organizacija civilnoga društva u oblikovanju javnih politika za rješavanje društvenih nejednakosti u cjeloživotnom obrazovanju u Hrvatskoj. Svrha projekta bila je jačanje kapaciteta udruga (koje se specifično bave obrazovanjem, razvojem djece ili javnim politikama) za postizanje učinkovitog dijaloga s javnom upravom i znanstvenom zajednicom u oblikovanju i provođenju javnih politika za osiguravanje svima dostupnog cjeloživotnog obrazovanja.

Glavni cilj projekta bio je oformiti mrežu udruga, istraživača i drugih dionika za strukturirano i zajedničko bavljenje analizom obrazovnih nejednakosti u cjeloživotnoj perspektivi, predlaganjem rješenja u području javnih politika i zagovaranjem putem dijaloga s javnom upravom.

PROJEKTNI KONZORCIJ:

Institut za razvoj obrazovanja // Forum za slobodu odgoja // Udruga roditelja Korak po korak // Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu // Akademija za politički razvoj // Nansen dijalog centar // Udruga za razvoj visokog školstva „Universitas” // Udruga gradova u Republici Hrvatskoj // Pučko otvoreno učilište Zagreb // Institut za društvena istraživanja u Zagrebu

Više informacija o projektu dostupno je na mrežnim stranicama Instituta za razvoj obrazovanja i mreže Cjeloživotno učenje za sve.

UNIMARS: marljivi i aktivni riječki studenti projekt je koji se odvijao od 1.listopada 2019. do 1.travnja 2020. nastao je kao svojevrsna nadogradnja projekta UNIKAPS: Kompetencije akademskog pisanja za studente kojeg je PGŽ sufinancirala u trajanju od listopada 2018. do travnja 2019. U novom projektu „UNIMARS – marljivi i aktivni riječki studenti“ temeljna projektna aktivnost bile su tematske radionice namijenjene studentima svih sastavnica Sveučilišta u Rijeci putem kojih se na interaktivan način, koristeći metode suradničkog učenja, studente educiralo o ključnim temama čije je razumijevanje i poznavanje ključno za ostvarivanje uspjeha na studiju. Radionice su uključivale sljedeće teme: kritički pristup studiranju, akademski jezik i stil pisanja, pisanje seminarskih radova, akademska čestitost, prezentacijske vještine. Ovaj projekt doprinio je boljem povezivanju i umrežavanju studenata te omogućio studentima u Sveučilišta u Rijeci priliku za stjecanje kompetencija za suradničko učenje, kritičko mišljenje i poštivanje načela akademske čestitosti. Studenti su također potaknuti da preuzmu aktivnu ulogu i odgovornost za svoje učenje, da tragaju za znanjima i novim izvorima informacija te su osnaženi za poštivanje načela akademske čestitosti.