Ustavni sud i Sveučilište štite moćne optuženike za plagijat

Od   /  15. studenoga 2018.  /  Nema komentara

Hrvatska akademska zajednica u posljednjih je nekoliko dana primila dva teška udarca koji bi mogli opasno pogoršati već ionako loše stanje po pitanju sankcioniranja neetičnosti u visokom obrazovanju, kakva je primjerice plagiranje.

Prvi udarac je odluka kojom je Ustavni sud prošli tjedan stao u obranu prorektora Ante Čovića ukinuvši Mišljenje Etičkog povjerenstva Filozofskog fakulteta u Zagrebu koje Čovića tereti za svojevrsni autoplagijat. Zanimljivo je, ali ne i iznenađujuće, to da u Ustavnom sudu trenutno sjedi par ljudi koji su također u nekom trenutku bili terećeni za plagijat.

Drugi udarac je to što je Senat Sveučilišta u Zagrebu u utorak donio novi Etički kodeks koji stručnjaci smatraju katastrofalnim jer omogućuje uplitanje odvjetnika i sudova u etička pitanja čime narušava sveučilišnu autonomiju.

Više pročitajte u članku portala Index.hr.

Oznake: , , ,