Odluka Ustavnog suda o djelokrugu rada Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju

By   /  travanj 30, 2017  /  No Comments

Ustavni sud Republike Hrvatske 25. travnja donio je odluku u postupku koji je u listopadu prošle godine pred Ustavnim sudom pokrenuo rektor Sveučilišta u Zagrebu. Damir Boras je u ime Sveučilišta u Zagrebu na Ustavnom sudu pokrenuo postupak ocjene ustavnosti i zakonitosti Izmjena i dopuna Etičkog kodeksa Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju. Ustavna tužba uslijedila je nakon što je tadašnji predsjednik Odbora, akademik Vlatko Silobrčić, izjavio da Odbor u arhivi ima četiri neriješene prijave u kojima se dvije, izravno ili neizravno, odnose na ministra Barišića. Boras je podnio ustavnu tužbu s tezom da si je saborski Odbor za etiku nezakonito proširio ovlasti, uvevši hijerarhijski red postupanja pri utvrđivaju mogućih kršenja Kodeksa. Podsjetimo, riječ je o Odboru koji je donio mišljenje kako je ministar Pavo Barišić plagirao u jednom od svojih znanstvenih radova. Istaknimo i kako je ovo drugi put da tijekom mandata rektora Borasa Ustavni sud odlučuje o znanosti i visokom obrazovanju na njegov prijedlog.

Više pročitajte u članku portala Srednja.hr.

Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

Tags: , , ,